Sub Menu
Staff & Governors


Bablake's staff and are listed below for each area of the School. For a full list of Governors please visit www.bkhs.org.uk

Senior School Teaching Staff

Please note:

  • Staff email addresses are their initials followed by @bkhs.org.uk
  • Head of Department *

Headmaster                                                      

Dr D Smith, PhD (DAS)

 

Deputy Head                                                   

Mrs G Press, BEd (Pastoral)  (GP)        

                                          

Assistant Heads        

Mr M Bull, MEng (MGB)

Mrs L French, BSc (LAF)

Mrs H Skilton, MA (HS)

Mrs S M Smith, BEd (SMS)

                               

Director of Admissions & Marketing                       

Mrs S V Harris, BSc (SVH)     

        

Head of Sixth Form                                         

Mrs H Billings, MA (HMB)

Head of Fifth Year     

Mrs J MacGibbon, MSc (JM)                                      

Head of Fourth Year  

Mrs K Lenihan, BA (KLL)        

Head of Third Year     

Mrs H Sawyer, BSc (HES)                                  

Head of Second Year                                     

Mr J Hobday, BSc (JCH)

Head of Shells                                                   

Mr M Parsons, BA (MP)

 

Chaplain                                                              

Revd S Slavic, DEUG (SRS)

                                                                                                                                               

Art                                                                         

Mr P Cleaver, MA * (PC) 

Miss R Brandrick, BA (RNB)

Mrs A S Cassell, BA (ASC)

                               

Biology                                                                

Mr A M Hall, BSc * (AMH)

Mrs L B Alexander, BSc (LBA)

Miss C Billingham, MSc (COB)

Mrs H Gardner, BSc (HEG)

Mrs L R T Lawrence, MA (LRL)

 

Chemistry                                                          

Dr P J Knight, PhD * (PJK)

Dr T C Casey, PhD (TCC)

Mr I S Kalsi, MChem (ISK)

Mr S S Sahota, BSc (SSS)

Mr D Tennant. BSc (DLT)

                                   

Classics                                                                

Mr D C Menashe, BA * (DCM)

Mrs A Lockey, MA (AL)

 

Design & Technology: Resistant Materials, Food & Textiles                       

Mrs J L Solomon (Food), BA * (JFS)

Mr C R West (DT), BEd * (CRW)

Mrs H L Bamforth (Charity), BA (HLB)

Miss H Goody, BA (HG)

Mr P Nicholson, BEd (PN)

Mr M R Parsons, BA (MP)

 

Drama

Ms V J Bradley, BA* (VJB)

Mr KW Ward, BA (KWW)

 

Economics & Business Studies                   

Mrs L J Alderson, LLB * (LJA)

Mr R Rawlins, BA (RAR)

Mr P Scanlon, BA (PBS)

 

English

Miss F McClean, MA * (FHM)                                                           

Mrs K G Duke, MA (KGD)

Miss H Langlois, BA (HML)

Mrs C A Martlew, BA (CAM)

Mr G L Park, BA (GLP)

 

Geography                                                        

Mr S P Enstone, BSc * (SPE)

Mrs J MacGibbon, MSc (JM)

Miss R Welchman, BSc (RAW)

 

History                                                                 

Mrs C A Rees, BA * (CAR)

Mr J M Grantham, BA (JMG)

Mrs K Lenihan, BA (KLL)

Mrs H Skilton, MA (HS)

 

ICT                                                                         

Miss R Blattner, BSc *(RMB)

Mr M G Bull, MEng  (MGB)

Mr L Atwal, BSc (LA)

 

Learning Support                                                            

Dr L S Greenway, PhD * (LSG)

 

Mathematics                                                    

Mr K J Tyas, BEd * (KJT)

Mr N Amlani, BSc (NA)

Dr P B M Archer, PhD (PBA)

Ms S Dines, BSc (SLD)

Mrs L A French, BSc (LAF)

Mrs N D Green, BSc (NDG)

Mrs G S Heath, MEng (GSH)

Mr S Memon, BSc (SM)

Mrs H E Sawyer, BSc (HES)

Mrs S M Smith, BEd (SMS)

Mr A M Wright, BSc (AMW)

 

Modern Foreign Languages                                        

Mrs J May, MA * (French, Spanish) (JLM)

Mrs H M Billings, MA (German) (HMB) 

Mrs R I Bilsland, BA (RIB)

Mrs S V Harris, BSc (SVH)

Miss R Lawrence, BA (RLL)

Mr P R Neale, MA (PLN)

Ms C Pfennig M.Ed (CP)

 

Music                                                                   

Miss S McMinn BMus * (SMM)

Mr S J Cooper, GLCM (SJC)

 

Physical Education Boys                                             

Mr R L Burdett, BSc * (RLB)

Mr T Freemantle, BSc (TRF)

Mr A C Phillips, MSc (ACP)

 

Physical Education  Girls                                             

Miss K Marriott, BSc *(KSM)

Miss M Owen, BSc (MSO)

Mrs G Press, BEd (GP)

Mrs S M Smith, BEd (SMS)

Miss L C Watts, BA (LCW)

 

Physics              

Dr S A Johnson, PhD * (SAJ)                                                 

Mr J C Hobday, BSc (JCH)

Mr A Larkin, BSc (ALL)

 

Psychology                                                        

Mrs J Barratt, BSc (JB)

Ms L Sherry, BA (LMS)

 

Religion, Philosophy & Ethics                      

Dr T M P Smith, PhD * (TMS)

Ms E Salter, BA (ES)

Ms Z Simms, MSc (ZKS)

Revd S Slavic, DEUG (SRS)

Senior School Support Staff

Administrative staff                           

Mrs S Aitchison, Administrator/Reception (Afternoon)

Miss N Ayres, Careers Advisor & Co-ordinator

Miss K Biggs, Headmasters' PA

Mrs K Brown, Marketing Manager

Mr P F Burden, School Archivist

Mrs N Cooper, Administrator

Mrs D Hughes, Administrator/Reception (Afternoon)

Mrs D A Lapworth, Administrator/Reception (Morning)

Mrs S M O’Sullivan, Alumni Relations Officer

Mrs S Pike, Careers Advisor & Co-ordinator

Mrs H Rypma, Assistant School Business Manager

Mrs C Shields, Administrator

Mrs D Smith, Admissions Officer

Mr A Statham, Network Manager

Mrs L Stinton, Administrator / Pupil Services (Morning)

Mr J Wells, Data Manager

Mrs M Wells, Cover Supervisor & Exams Administrator

 

School Nurses    

Mrs C Marlow                               

Mrs A Weatherall

 

Librarian                                                

Mrs J Needham, Head Librarian

 

Technicians and other support roles                            

Mr C Anderson, PE Apprentice

Mr D Bevis, BEd  Learning Mentor

Miss R Case, BSc  Biology

Miss C Elliott, BSc PE Trainee

Mr J Hallam, IT

Mrs A Hargreaves, History

Mrs T M Mair, Printing & Reprographics

Mr D Mayo, IT Apprentice

Miss S Moore, BA Art

Mrs C Renken, BA Food & Textiles

Mrs N Stephenson, Common Room Catering Assistant

Mrs C Swinford, TLA

Mr M Thomas, Maths

Mr M Vernon, Design Technology

Mrs E Wicks, TLA

Mr M A Wyatt, Theatre & Events

 

Combined Cadet Force (CCF)                                                  

Mr J E Robson, School Staff Instructor

 

Estates                                                 

Mr M Carvell, Site Services Officer

Mr R Carvell, Facilities Manager

Mr P Clarke, Senior Gardener

Mr M T Gardner, Maintenance

Mr A Kilroy, Head Groundsman

Mr P Lucas, Grounds

Mr P McCarthy, Site Services Officer

Mr T Parker, Maintenance

Mr J Tanner, Grounds

Junior School Teaching Staff

Headmaster
Mr L Holder MEd (Hons), BEd


Deputy Head Academic
Mrs C Jeffcoat MEd, PGCML, BA (Hons) QTS


Assistant Head Pastoral
Mr S Norman BEd (Hons) 


Year 3
Miss S L Adcock BSc (Hons) PGCE
Mr S Powell, MSc, PGCE


Year 4
Mrs A Elkerton BSc PGCE
Mrs G Lunn, BA (Hons) PGCE
Mrs L Knibb MA, BA, PGCE


Year 5
Miss L Danes BA PGCE
Miss K Love BSc (Hons) PGCE
Miss S Young MA, BA (Hons) PGCE


Year 6
Mrs K Dawson BA (Hons) PGCE
Mrs H Hancock MSc, QTS
Mr S Norman BEd (Hons) 


Head of Boys’ Games and PE
Mr E Benfield BSc (Hons) PGCE


Head of Girls’ Sport
Mrs K Haywood BA (Hons) PGCE


Art
Mrs C Jeffcoat MEd, PGCML, BA (Hons) QTS


Forest School
Mrs C Manttan BA (Hons)
Miss S Young MA BA (Hons) PGCE


Learning Hub
Mrs H Haughton Learning Support Coordinator 
Miss J Gilmour BA (Hons)
Mrs SJ Green BEd (Hons) 
Mrs C Manttan BA (Hons)


Music
Ms J Sainsbury BA
Miss N Bawcutt BMus


Chaplain
Rev S Slavic


Sports Assistants
Mr C Anderson
Mr H Roberts

Junior School Support Staff

School Administrators
Mrs J Dean 
Mrs K Gabbitas
Mrs L Watts
 

Precare, Aftercare and Lunchtime Supervisors
Miss J Gilmour 
Miss D Wale 


Nurses
Mrs C Marlow
Mrs A Weatherall 


Marketing Manager
Mrs K Brown


Estates 
Mr M Carvell, Site Services Officer
Mr R Carvell, Facilities Manager
Mr P Clarke, Senior Gardener
Mr M T Gardner, Maintenance
Mr A Kilroy, Head Groundsman
Mr P Lucas, Grounds
Mr P McCarthy, Site Services Officer
Mr T Parker, Maintenance
Mr J Tanner, Grounds

Pre Prep Teaching Staff

Headmaster
Mr L Holder MEd (Hons), BEd


Head of Pre Prep
Mrs T Horton BEd (Hons) Cantab Head of Key Stage 1


Nursery
Miss T Coles BA
Miss L Holmes BA (Hons)
Miss L Adams BTec Childhood Studies


Reception
Mrs C Ferguson BA QTS
Mrs S Gillett BEd
Miss E Pickard BA (Hons) PGCE
Mrs S Robinson BSc PGCE Head of Early Years
Mrs S Wright PGCE
Miss D Cook NVQ Level 3
Mrs K Dhami  Early Years Certificate Level 4 Teaching Assistant
Mrs J Reeve HLTA
Mrs R Wright BA Early Years Teaching Assistant


Year 1
Mrs S Brand BEd
Miss E Lewis BA Hons (QTS)
Mrs R Lidder BA (QTS)
Mrs S Sawdon BA (Hons) PGCE
Miss S J Hogan BSc Teaching Assistant
Miss S Kent NVQ Level 3
Mrs B Koria Cache Level 3 Diploma Teaching Assistant
Mrs L Mohindra HLTA Learning Support Coordinator
Mrs K Montgomery HLTA
Ms S Suleman NNEB


Year 2
Mrs T Benfield BA QTS
Mrs Y McElligott BA (Hons) PGCE 
Mrs C Cook BA (Hons) Teaching Assistant
Miss C Franklin NVQ Level 3

Pre Prep Support Staff

School Secretaries
Mrs N Johnson
Mrs L Watts


Precare, Aftercare and Lunchtime Supervisors
Mrs D Goode
Miss L Holmes
Mrs M Williams
Mrs R Wright
Ms D Wale
Ms S Suleman
Miss S Parveen


Catering Manager
Dwynwen Keen


First Aid / Nurse
Amanda Weatherall


Marketing Manager
Mrs K Brown


School Caretaker
Mr Dave Mackey

1344

was when we were originally founded, but we were re-founded in 1580

1975

we became co-educational